..

    Ételallergia és táplálékintolerancia portál  -  Food Allergy  

ételallergia, táplálékallergia, táplálékintolerancia, gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, tejfehérje mentes,

.

Honlap infó

Ételallergia nyitólap

Jogi nyilatkozat

Médiaajánlat

Ételallergia kvíz

Impresszum

Diéta szerint

Gluténmentes

Tejfehérjementes

Laktózmentes

Tojásmentes

Vegetáriánus

Étel-Ital

Előételek

Levesek

Húsételek

Egytálételek

Zöldségételek

Saláták

Mártások

Italok

Desszertek

Diétás hozzávalók

Alapanyagok

Üzletek

Ételallergia infó

Ételallergia blog

Táplálékallergia

Életmód

Allergia blog

Egészség

Gasztronómia

Kultúra

Program infó

Könyvajánló

Programok

Hivatkozások

Egészségügy

Orvosi adatbázis

Partnereink

ALAPANYAGOK  élelmiszerallergiásoknak

Címkék: ételallergia információk, táplálékallergia, élelmiszerallergia, táplálékintolerancia, gluténmentes, laktózmentes, tejfehérje mentes, tojásmentes, lisztérzékenység, tejfehérje allergia, tejcukor intolerancia,

Szerzői jogi nyilatkozat

Amarantliszt

gluténmentes

Gluténmentes kenyerek és péksütemények alaplisztjéhez adhatjuk kis mennyiségben. Az amaránt kitűnő fehérje-, vas-, kalcium-, magnézium- és cink-, valamint egyéb mikroelem-forrás.

Csak garantáltan gluténmentes terméket fogyasszunk.

Amarant, puffasztott

gluténmentes

Gluténmentes müzlialapanyag. Joghurtba kefírbe tejbe keverhetjük. Leveseken salátákon nagyon dekoratív, ugyanakkor sütemények készítésénél is használhatjuk. Kevert sütemények tésztáját könnyebbé teszi.

Csak garantáltan gluténmentes terméket fogyasszunk!

Barna rizsliszt

gluténmentes

A rizslisztnél magasabb ásványianyag- és rosttartalommal bír.

Gluténmentes diétában csak akkor alkalmazzuk, ha a gyártó garantálja, hogy a tárolás, őrlés és csomagolás során nem szennyeződhetett gluténnal

Burgonya

gluténmentes

Tojás helyett vagdaltakba,  tésztafélékbe, töltelékekbe és felfújtakba tehetjük, hogy ne essenek szét az alkotóelemek. Mártásokba, szószokba, főzelékekbe reszelve sűrítőanyagként is remek.

Burgonyaliszt, burgonyapehely

gluténmentes

Főzéshez, sütéshez alkalmas, azonban csak kisebb mennyiségben, ha nem akarjuk, hogy a burgonya íze domináljon. Mártások, főzelékek, levesek sűrítéséhez  jó. Kenyérfélék és kenyerek sütéséhez más lisztekkel keverve alkalmas. 

Kis mennyiségben pogácsákhoz, kenyerekhez, péksüteményekhez használhatjuk. Kellemes „krumplis” ízt, és szép színt ad.

Burgonyakeményítő

gluténmentes

Receptre felíratható. Sűrítésre nem alkalmas, drágább lisztekhez kis mennyiségben keverhetjük. Egyes kenyérporok, gluténmentes lisztkeverékek alapanyaga

Vissza

Étolajak

gluténmentes

Figyelem! A búzacsíraolaj nem gluténmentes!

A kukoricából, napraforgóból és olívabogyóból készült olajokat használom legtöbbet, mert ezekkel lehet a legjobban sütni-főzni, és ezek Magyarországon is viszonylag könnyen beszerezhetők. (Vigyázat, az olívaolaj a mediterrán országokban a leggyakoribb allergének közé tartozik!) A szójaolajat és mogyoróolajat azok használhatják, akik nem érzékenyek a szójára és a mogyoróra. Ez utóbbi jellegzetes ízű, illatú. A lenmagolajnak erős, az édesvízi halakéra emlékeztető illata és íze van, főleg hevítés után, ezért azt inkább halételek készítéséhez ajánlom, nyersen pedig salátákhoz. A hevítést a lenmagolaj nem bírja olyan jól, mint a többi felsorolt étolaj.

 

Gluténmentes búzakeményítő

gluténmentes

Búzából készült, de a gluténtól megtisztított keményítő. A belőle készült termékek íze emlékeztet a búzalisztből készültekére, sütési tulajdonságai jók. Több kenyérpor alapanyaga.

Minimális gluténtartalma van, amely a kutatások jelenlegi állása szerint rendszeres fogyasztás esetén sem okoz egészségügyi problémákat. Ennek ellenére vannak olyan diétázók, akik fokozott érzékenységük miatt nem bírják. Mások azért nem fogyasztják szívesen, mert idegenkednek tőle.

Gluténmentes speciális lisztkeverékek

gluténmentes

A búzalisztben található fehérjéknek fontos szerepe van abban, hogy a tészta kellően rugalmas, formázható legyen, ellenálljon a kelesztés közben keletkező gázok feszítő erejének, és megkösse a vizet. A gluténmentes lisztekben (kukorica, rizs, stb.) pontosan ezek a fehérjék nem találhatóak meg. A speciális lisztek gyártói arra tesznek kísérletet, hogy gluténmentes alapanyagokból hozzanak létre a búzaliszthez hasonló, kedvező sütési tulajdonságokkal rendelkező termékeket. A különböző gluténmentes lisztek, keményítők megfelelő arányú keverékéből készítik őket, kiegészítve különböző adalékanyagokkal, melyek a fehérjetartalmat, rosttartalmat növelik, javítják a tészta állagát, a késztermék élvezeti értéktét, növelik a térfogatot.

Meglehetősen sok ilyen lisztkeverék kapható hazai és külföldi gyártóktól, különböző áron és minőségben.

A speciális gluténmentes lisztek tésztafélékhez sokkal jobban használhatóak, mint a rizsliszt, kukoricaliszt és a keményítők. Sok tekintetben ezek is máshogy viselkednek, mint a búzaliszt, de kis gyakorlattal nagyon jó eredményeket érhetünk el.

Legtöbb termék nem alkalmas a búzaliszt egy az egyben történő helyettesítésére. Csak néhány olyan gluténmentes liszt van, amelyből megfelelő minőségű péksüteményt és süteményt is lehet készíteni. Általában a különböző céloknak megfelelően gyártanak kenyérporokat, süteményliszteket, tésztaliszteket stb.

A jobb minőségű kenyérporokból finom és jó szerkezetű kenyereket lehet készíteni, általában egy viszonylag híg állagú tésztából, formában vagy kenyérsütő gépben. Vannak olyan kenyérporok is, melyek zsemle és egyéb péksütemények készítésére is alkalmasak.

Egy-egy süteményrecepthez érdemes több süteménylisztet is kipróbálni, a különböző süteménytípusokhoz különböző süteménylisztek válnak be. A „lisztes” receptekhez képest általában kicsit kevesebb gluténmentes lisztet érdemes használni. Gyakran lágyabb nyers tésztából sül ki a megfelelő minőségű végeredmény.

Javíthatjuk az eredmény minőségét több tojás, tej alkalmazásával, darált dió, margarin hozzáadásával.

A drágább süteményliszteket részben keverhetjük olcsóbbakkal, vagy keményítővel.

A piskótafélék, kevert sütemények nem igényelnek nagyon drága liszteket, a nyújtást-szaggatást igénylő, vagy leveles tészták viszont csak jó minőségű alapanyagokból sikerülnek igazán jól.

Vissza

Hajdina, hajdinaliszt

gluténmentes

Magas ásványianyag-, vitamin- és rosttartalma van. Kis mennyiségben keverhetjük a gluténmentes kelttészták, kenyerek alaplisztjéhez (1-2 evőkanálnyi hajdinaliszt 300-400g kenyérporhoz). A hajdinaliszt és egyéb őrölt magok gluténmentes kenyereinket, péksüteményeinket a teljes kiőrlésű (gluténtartalmú) termékekhez teszi hasonlóvá. Magas rosttartalma jó hatással van a bélműködésre.

A hajdinalisztből nagyon finom piskótatészta készíthető tisztán vagy kukoricakeményítővel fele-fele arányban keverve. A színe nem olyan szép sárga, mint a kukoricalisztes piskótáé, de íze és állaga messze felülmúlja azt.

Csak garantáltan gluténmentes terméket fogyasszunk.

Kókuszkrém, kókusztej

laktózmentes, tejfehérje mentes

Lásd: növényi főzőkrém 

Kókusztejpor

laktózmentes, tejfehérje mentes

Sűrítéshez jó. Kifejezetten édes.

Köles, kölesliszt, teljes kiőrlésű kölesliszt

gluténmentes

A köles értékes fehérjéket, ásványi anyagokat tartalmaz. Kovasavtartalma miatt egészségessé teszi a hajat, körmöket, lassítja az öregedést. Az immunrendszere is jó hatással van. Könnyen emészthető.

Átválogatott és megmosott magját kása készítéséhez, köretnek, levesbetétként, rakott zöldségekhez használhatjuk. Lisztje nem rendelkezik jó sütési tulajdonságokkal, de gluténmentes kenyerek és péksütemények alaplisztjéhez adhatjuk kis mennyiségben. A kölesliszt könnyen megkeseredik, ezért jól lezárva tartsuk, és rövid idő alatt használjuk fel.

Csak garantáltan gluténmentes terméket fogyasszunk.

Kukoricadara

gluténmentes

Gluténmentes, puliszkát készíthetünk belőle. A búzadara helyettesítésére használható tejbedara, túrógombóc esetében.

Kukorica lepényliszt

gluténmentes

Főleg előfőzött kukoricalisztet tartalmazó lisztkeverék.

A kukoricalisztnél jobb sütési tulajdonságokkal rendelkezik. Kukoricakeményítővel keverve nagyon jó palacsintát készíthetünk belőe. Egyes süteményekhez jól használható. (Szóját tartalmazhat.)

Kukoricakeményítő

gluténmentes

Főzésnél sűrítésre alkalmas. Hideg vízzel (vagy tejjel) elkeverve öntsük az ételhez. Sütemények, kelt tészták készítésére nem alkalmas, esetleg jó minőségű gluténmentes lisztkeverékekkel keverve.

Lisztérzékeny gyermekeknek a háziorvos receptre felírhatja.

Kukoricaliszt

gluténmentes

Gluténmentes liszt. A réteslisztnél is sűrűbb, szemcsésebb állagú.

Használható sűrítésre, de az íze jobban érződik, mint a rizsliszté. Főzéshez is alkalmas, ha rántást készítünk belőle, csak nagyon rövid ideig pirítsuk. Enyhén édeskés, jellegzetes íze miatt ajánlatos a sós ételek fűszerezését átgondolni.

Piskótatésztát, linzertésztát és palacsintát is készítettem vele.  A piskótának szép sárga színt ad, de ne süssük túl sokáig, mert túlságosan száraz lesz. Süteményekhez korlátozottan használható (a rizsliszthez hasonlóan), kelt tészták és péksütemények készítésére nem alkalmas. Nagy előnye, hogy sárga színű, így nem tűnik fel, ha a tészta nem tartalmaz tojást.

Vissza

 

Laktózmentes tej

laktózmentes

Tejfehérjét tartalmaz, laktózt nem, vagy csak csekély mennyiségben (ezek a csökkentett
laktóztartalmú tejek). Édeskés ízű, főzéshez és sütéshez jól használható, ugyanúgy,
mint a laktózt tartalmazó eredetije. Akik csupán a laktózra érzékenyek, azok a rizstej helyett
a receptek elkészítésekor használhatnak laktózmentes tejet.

Laktózmentes vagy csökkentett laktóztartalmú joghurt

Ugyanazt tudja, mint laktózt tartalmazó eredetije. Laktózra érzékenyeknek ajánlom a receptek elkészítéséhez.

Lenmag

gluténmentes

35% zsírt tartalmaz, melynek nagy része esszenciális. Magas ásványianyag- és vitamintartalma miatt értékes kiegészítője étrendünknek.

Alkalmazhatjuk magos kenyerekben, péksüteményeken díszítésnek, őrleményét pedig minden tésztafélében elrejthetjük kis mennyiségben.

A gluténmentes diétában szokásos alapanyagok rendkívül alacsony keményítő és rosttartalommal bírnak. Ezt ellensúlyozhatjuk a kenyértésztához adagolt őrölt lenmaggal, mely biztosítja a megfelelő bélmozgást.

Lenmagpehely, lenmagliszt

tojásmentes

Növényi dara, kevés vízben áztatva kissé zselés állagú levet ereszt, amely erősen emlékeztet a tojásfehérjére. Ezt a „kocsonyát” szűrőn átpasszírozva tojásfehérje helyett használhatjuk  vagdaltakba, fasírtokba, töltelékekbe. Habbá verni nem lehet.

Vissza

Növényi margarinok

laktóz- és tejfehérje mentes

A vaj helyett használható margarinok néhány típusa növényi olajokból készül, így nem tartalmaznak laktózt és tejfehérjét. Az összetételüket minden esetben olvassuk el figyelmesen, hogy az alapanyagok és az adalékanyagok között biztosan nincs-e olyan, amelyet kerülnünk kell.

Növényi sajt

tejmentes

Kifejezetten szójából készülő termék, a sajtok pótlására, főzéshez, sütéshez. Többféle típusa van, például mozzarella típusú, füstölt és gouda. Vegetáriánus étrendűek és éttermek például pizzákra is ezeket használják.

Vissza

Növényi tejszín vagy főzőkrém

laktóz és tejfehérje mentes

A laktózt és tejfehérjét tartalmazó tejszín és tejföl helyett használható főzéshez, sütéshez, díszítéshez. (Vigyázat! Néhány típus tejszármazékot tartalmaz, annak ellenére, hogy növényinek nevezik! Ezért mindig figyelmesen el kell olvasni az összetevőket.) Van habbá verhető és cukrozott formája is édességekhez.

Sok növényi “tejszín” szóját vagy karragént tartalmaz.

Készítik még zabból is. ( A zab glutént tartalmaz!), rizsből, pálmazsírból, kókuszzsírból, tengeri algából is, vagy ezen anyagok hozzáadásával. Mindig figyelmesen olvassuk el a főzőkrémek összetételét, hogy kiszűrjük az estleges allergéneket! A lecitint kivonhatják például szójából vagy tojásból is. Van olyan főzőkrém, amelyen pontosan és részletesen feltüntetik, milyen alapanyagokat használtak fel készítésükkor. (Aki csak szójával  szemben túlérzékeny, a laktózra és tejfehérjére nem, és nem vegán étrendű, nyugodtan használja a tejszínt és tejfölt.)

A kókusztej, bár hígabb a főzőkrémeknél, mártásokhoz, szószokhoz, édességekhez használható. Édeskés íze miatt a fűszerezést érdemes átgondolni sós ételek sűrítésekor. A kókuszkrém kókuszzsírból készül.

Vissza

Rizsliszt

gluténmentes

Gluténmentes liszt. Alkalmas levesek, főzelékek sűrítéséhez, sőt, mivel nem csomósodik, könnyebb vele dolgozni, mint a búzaliszttel. Főzött krémekhez kiváló. Sütemények készítéséhez csak korlátozottan használható. A sok tojást tartalmazó receptekhez (pl. piskóta) megfelelő, bár a végeredmény kissé száraz. Kevert tésztákhoz, muffinokhoz abban az esetben alkalmas, ha a liszt aránya nem túl magas a receptben. A sok lisztet és kevés tojást, margarint stb. tartalmazó receptek esetén nem alkalmas a búzaliszt kiváltására.

Egyik változata a barna rizsliszt. Ugyanarra alkalmas, mint a sima, fehér riszliszt, íze nem befolyásolja az elkészített ételét.

(A laktóz-, tej-, tojás és tej-tojás érzékenyek tehát maradhatnak a hagyományos búzaliszt használatánál.)

Kelt tésztákhoz, kenyerekhez egyáltalán nem alkalmas.

Ha drágább lisztből kekszet, linzert nyújtunk, vagy péksüteményeket formálunk, rizsliszttel érdemes megszórni a nyújtólapot, hogy ne ragadjon.

Vissza

Rizskrém/rizstejszín

Lásd: Növényi főzőkrém.

tejmentes

Rizstej vagy rizsital

tejmentes

Tej helyett használjuk. Bírja a főzést, forralást. Még madártejhez is felhasználható. Íze enyhén édeskés, ezért picit erősebb fűszerezést kívánnak a rizstejjel készített sós ételek.

Sárgaborsóliszt

Sajátos íze intenzív, főzéshez, sütéshez, sűrítéshez jó, desszertek készítésére alkalmatlan.

Finom habarás készítésére alkalmas. A belőle készült rántás kevésbé ízletes. Puffasztó hatású lehet. Gluténmentes diétában inkább ne használjuk, mert nem garantált a gluténmentessége!

Szójakrém/szójatejszín

Lásd: Növényi főzőkrém.

Vissza

Szójaliszt

gluténmentes

Kis mennyiségben adagolhatjuk más gluténmentes lisztekhez kenyerek, péksütemények készítésekor a fehérjetartalom növelése érdekében. Bizonyos gluténmentes lisztkeverékekben is megtalálható. Hátránya, hogy fehérjéje allergiát válthat ki.

Csak garantáltan gluténmentes terméket fogyasszunk

Tofu

tejmentes

Natúr és füstölt változatban is gyártják, szójából készítik, ezért szójára allergiásak kerüljék. Tej-, laktóz- és tej-tojás érzékenység estén a túró helyett használható, ám erőteljes, jellegzetes íze miatt ajánlatosabb több fűszert, desszertek esetén több cukrot használni. Szárazabb lehet, mint a túró, ilyenkor érdemes növényi főzőkrémmel lazítani. A vegán étrendűek és a vegán éttermek túró helyett használják süteményekhez is.

Vissza

Tojáshelyettesítő porok

tojásmentes

Sütéshez alkalmasak. Tartalmazhatnak glutént vagy tejszármazékot, illetve mesterséges anyagokat, ezért érdemes figyelmesen elolvasni az összetételüket.

Zabkrém/zabtejszín

Lásd: Növényi főzőkrém. Glutént tartalmaz.

tejmentes

Zabpehely

tojásmentes

Glutént tartalmaz. Vízbe áztatva tojás helyett használható sütéshez, például piskótához.

Zabtej

tejmentes

Glutént tartalmaz, tehát tej-glutén kombinációnál nem használhatjuk. A tejet helyettesíti. Enyhén kesernyés ízű, ezért picit erősebb fűszerezést kívánnak a zabtejjel készült ételek. Bírja a főzést, forralást. Beáztatás után használhatjuk tojás helyett sűrítéshez vagy vagdalatakhoz .

 

Vissza

Címlap

Alapanyagok élelmiszerallergiásoknak

 

Copyright © Szegedi Éva, 2006-2009 Minden jog fenntartva

Foto © Fábián Évi, Ferenczi Péter, Irimiás László, Szőke Péter, Szegedi Éva, Udvarhelyi Tamás

Ételallergia és táplálékintolerancia portál - Food Allergy