..

     Ételallergia és táplálékintolerancia portál  -  Food Allergy

.

.

Honlap infó

Ételallergia nyitólap

Jogi nyilatkozat

Médiaajánlat

Ételallergia kvíz

Impresszum

Diéta szerint

Gluténmentes

Tejfehérjementes

Laktózmentes

Tojásmentes

Vegetáriánus

Étel-Ital

Előételek

Levesek

Húsételek

Egytálételek

Zöldségételek

Saláták

Mártások

Italok

Desszertek

Diétás hozzávalók

Alapanyagok

Üzletek

Ételallergia infó

Ételallergia blog

Táplálékallergia

Életmód

Allergia blog

Egészség

Gasztronómia

Kultúra

Program infó

Könyvajánló

Programok

Hivatkozások

Egészségügy

Orvosi adatbázis

Partnereink

 Ó, gyönyörű, szép titokzatos éj...”

Karácsony ünnepe

Copyright © Ujváry Terézia
2008. december

 A hideg téli estében József, a názáreti ács, óvatosan vezeti szamárháton ülő, gyermeket váró jegyesét,  Máriát. Hosszú, fárasztó út áll mögöttük. Szállást keresnek éjszakára, mert ide, Dávid király városába Betlehembe kellett jönniük a római császár, Augustus parancsára.

A császár összeíratta a Római Birodalom lakóit, és ennek a parancsnak eleget kellett tenniük a zsidóknak is. Mindenkit ott írtak össze, ahonnan nemzetsége származott. József Dávid király családjából eredt, ezért kellett lakhelyükről, a galileai Názáretből a júdeai Betlehembe, Dávid király városába menniük.

Mivel a szállásokon nem kaptak helyet, egy istállót találtak menedékül, s ott született meg Jézus Krisztus. A kisdedet jászolba fektették. A környék pásztorai, akik jószágaikat őrizték, fénylő csillagot láttak feltűnni a betlehemi barlang fölött. Ez vezette őket a gyermek Jézushoz. A betlehemi csillag mutatta később az utat a három bölcs királynak is, akik Heródestől, a zsidók uralkodójától érdeklődtek a most született királyról. Heródes féltette hatalmát az újszülöttől, ezért megkérte a bölcseket, hogy visszafelé tájékoztassák, hol találhatja meg a gyermeket, hogy ő is hódolhasson előtte. Valójában a halálát akarta. A napkeleti bölcsek – később nevet is kaptak: Gáspár, Menyhért, Boldizsár – a csillag útmutatásával el is jutottak Betlehembe, s ajándékot: aranyat, tömjént és mirhát vittek a kisdednek és anyjának. Heródes gonosz tervéről angyal tudósította őket, ezért más úton tértek vissza hazájukba.

Karácsony ünnepét, a Megváltó születésének napját, Rómában a 4. század közepétől december 25-én ünnepelték. A keresztény egyház az ebben az időben még általános pogány napkultusz ellensúlyozására tette erre a napra Jézus Krisztus születését, melynek pontos idejét ma sem tudjuk teljes bizonyossággal.

Megünneplésére sok szép szokás alakult ki. Ezek közül több vált jelentőssé, s tartjuk meg még ma is.

Az első a betlehemi jászol felállítása, mellyel a hívő emberek maguk elé képzelik, mi is történt a szent éjszakán.

Hasonlóan szép szokás, különösen nálunk, a betlehemezés, ahol pásztoroknak és angyaloknak öltözött gyermekek és felnőttek elevenítik meg a kisded imádását.

Sokkal újabb a karácsonyfa-állítás szokása, mely a 19. században terjedt el Németországból. Szép jelkép a gyertyáktól ragyogó, édességgel megrakott fenyő.

Ez a nap a legkedvesebb is, mert a gyermekek és a családok ünnepe, ahol ajándékozással szereznek egymásnak örömet. Nem az ajándék nagysága, hanem az együttlét, az öröm, a karácsonyi fény és ragyogás teszi felejthetetlenné ezt a szép estét.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © Szegedi Éva, 2006-2009 Minden jog fenntartva

Foto © Fábián Évi, Ferenczi Péter, Irimiás László, Szőke Péter, Szegedi Éva, Udvarhelyi Tamás

Ételallergia és táplálékintolerancia portál - Food Allergy