..

     Ételallergia és táplálékintolerancia portál  -  Food Allergy

.

.

Honlap infó

Ételallergia nyitólap

Jogi nyilatkozat

Médiaajánlat

Ételallergia kvíz

Impresszum

Diéta szerint

Gluténmentes

Tejfehérjementes

Laktózmentes

Tojásmentes

Vegetáriánus

Étel-Ital

Előételek

Levesek

Húsételek

Egytálételek

Zöldségételek

Saláták

Mártások

Italok

Desszertek

Diétás hozzávalók

Alapanyagok

Üzletek

Ételallergia infó

Ételallergia blog

Táplálékallergia

Életmód

Allergia blog

Egészség

Gasztronómia

Kultúra

Program infó

Könyvajánló

Programok

Hivatkozások

Egészségügy

Orvosi adatbázis

Partnereink

Coeliakia (lisztérzékenység)

 Copyright © Pálfi Erzsébet

dietetikus

 A coeliakia (lisztérzékenység) genetikailag meghatározott betegség, amelyet a vékonybél-nyálkahártya károsodása, és felszívódási zavar jellemez. A nyálkahártya-elváltozás az alfa-gliadin hatására alakul ki, amelyet a búzában, árpában, rozsban, zabban találhatunk meg. Megfelelő diétával a nyálkahártya-károsodás és a tünetek is megszűnnek, de a glutén visszaadására a tünetek újra jelentkeznek.

 A kezeletlen coeliakiának számos szövődménye alakulhat ki (pl. rosszindulatú daganat a vékonybélben, tumorképződés a nyelőcsőben, csontritkulás).

 A betegség tünetei a következők:

·        Hasmenés (ritkán székrekedés).

·        Pókhas (gázképződés, hasfali izomzat petyhüdt – főleg gyermekeknél).

·        Fejlődésben való visszamaradás, fogyás.

·        Étvágytalanság, hányás.

·        Vérszegénység

·        Csontritkulás

 A diéta a gluténnak az  étrendből történő kiiktatását jelenti. Tilos fogyasztani búzát, árpát, rozst, zabot, ezek hibridjeit, illetve az ezeket akár nyomokban is tartalmazó ételeket, élelmiszereket.

Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás irányelvei szerint az étrend alapját a kenyér, gabonakészítmények és a rizs képezik. A coeliakiás betegnek a kenyér és gabonakészítmények (liszt, dara, különböző pelyhek, tészták stb.) helyettesítése okozhatja a legnagyobb gondot, melynek lényege, hogy a nem fogyasztható gabonaféléket más növényi alapanyagokkal helyettesítjük úgy, hogy az a beteg számára elfogadható, élvezhető legyen. Erre a célra a leggyakrabban alkalmazott nyersanyagok: a rizs,  burgonya, kukorica, szója, hajdina, amarant, köles, quinoq, teff, guargumi, stb., és az ezekből előállított liszt, pehely, keményítő.

A lisztérzékenyek egyrészt a speciális, számukra előállított gluténmentes termékeket fogyaszthatják, másrészt a Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbanktól és a dietetikusoktól származó információk alapján válogathatnak a hagyományos élelmiszerek köréből is.

A gluténmentes élelmiszerek köre szinte évenként változik, így az ezekről kiadott listák folyamatos ellenőrzést, utánajárást igényelnek.

A glutenmentes diétás termékeket a hagyományos élelmiszerek előállításától térben vagy időben el kell különíteni. Ha a gyártó nem tudja megoldani, hogy külön gépsoron készítsék ezeket az élelmiszereket, akkor csak alapos tisztítás után állíthatja elő diétás termékeit ugyanazon a berendezésen.

Hasonlóan szigorú szabályok érvényesek az otthoni diétás ételkészítésre is, hiszen több órás munkánk veszhet kárba azzal, ha pl. ugyanazon a gyúródeszkán készítjük a gluténmentes süteményt vagy kenyeret, amelyen előzőleg búzalisztből készített pogácsát nyújtottunk, vagy a külön elkészített főzeléket ugyanazzal a merőkanállal tálaljuk, mint a búzaliszttel sűrítettet. Ezért a gluténmentes ételek készítéséhez felhasznált eszközöket, edényeket, kenyérsütő gépet, kenyérpirítót meg kell jelölni és elkülönítve kell tárolni, valamint más célra nem szabad használni.

 A diétát szigorúan, egész életen át be kell tartani!

A helyesen összeállított gliadinmentes étrend nem okozza egyetlen tápanyag hiányát sem.

Vissza a lap elejére

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © Szegedi Éva, 2006-2009 Minden jog fenntartva

Foto © Fábián Évi, Ferenczi Péter, Irimiás László, Szőke Péter, Szegedi Éva, Udvarhelyi Tamás

Ételallergia és táplálékintolerancia portál - Food Allergy